Na czym polega rekuperacja?
Ciepłe trzyszybowe okna, gruba warstwa ocieplenia, energooszczędna płyta fundamentowa… to elementy, które nie są nam obce, jeśli budujemy własny dom i chcemy, żeby był w wysokim stopniu energooszczędny. Jedak równie ważnym czynnikiem jest sprawnie działająca wentylacja. Okazuje się, że popularna wcześniej wentylacja grawitacyjna powoli wypierana jest przez tzw. rekuperację. Na czym ona polega? Jakie są jej zalety? Nasz artykuł odpowiada na te i inne pytania.
Rekuperacja - czym jest?
Rekuperacja to mówiąc najprościej proces odzyskania energii z zanieczyszczonego powietrza za pomocą narzędzia zwanego rekuperatorem. Co więcej, dzięki odpowiednio zaplanowanemu działaniu instalacji możliwe jest nie tylko odzyskanie ciepła, ale przede wszystkim dostarczenie świeżego powietrza do wszystkich pomieszczeń. Wymiana następuje w każdej przestrzeni, od wiatrołapu, poprzez korytarz, pokoje, pralnię, łazienki, aż do kuchni. W praktyce okazuje się, że niektóre pomieszczenia są tzw. pomieszczeniami transferowymi, które nie posiadają standardowego wiewu i nawiewu, a wymiana powietrza odbywa się za pomocą podcięć w drzwiach.
Rekuperacja zapewnia skuteczną, ale przy tym delikatną cyrkulację, która nie jest odczuwana, ani słyszana przez osoby obecne w domu. Koszt jej zamontowania zależy od czynników wielu czynników m.in. takich jak metrażu domu, ilości i rodzaju pomieszczeń, rodzaju rekuperatora, rodzaju zastosowanej instalacji oraz opcje dodatkowe - np. gruntowy wymiennik ciepła, jednostka chłodząca, czy urządzenia jonizujące powietrze.
Konieczne elementy
Sercem całej instalacji jest rekuperator, czyli urządzenie służące do generowania ruchu powietrza. Wyposażony jest w tzw. wymiennik, dzięki któremu dwie strugi powietrza nie mieszają się ze sobą, a jedynie mijają, oddając przy tej okazji nagromadzoną energię. Sam wymiennik może być wymiennikiem krzyżowym, który posiada kanały wywiewne i nawiewne ustawione prostopadle i który wyróżnia się niską ceną, a także łatwym czyszczeniem; wymiennikiem przeciwprądowym, który ma kanały wywiewne i nawiewne ułożone równolegle, dzięki czemu pozwala uzyskać naprawdę wysoką sprawność sięgającą nawet 90 procent; lub wymiennikiem obrotowym, który swoim wyglądem przypomina walc i w którym kanały umieszczone są równolegle do jego osi.
Po obu strona wymiennika umieszczone są z kolei dwa wentylatory, których zadaniem jest nadawanie powietrzu odpowiedniego kierunku. Główne cechy omawianych elementów to wydajność, trwałość, energooszczędność i - co bardzo ważne - możliwość cichej pracy. W rekuperacji ogromną rolę odgrywają także dwa rodzaje nagrzewni - wstępna, która odpowiada za tzw. odszranianie wymiennika, dzięki czemu możliwa jest praca nawet w niskich temperaturach, oraz wtórna, której zadaniem jest dogrzewanie powietrza w budynku. Ważny jest także odpowiedni serownik, który pomaga nam kontrolować poszczególne ustawienia i dostępne funkcje, takie jak praca dodatkowych nagrzewnic, dobowe działanie rekuperatora, określenie intensywności pracy wentylacji mechanicznej w poszczególnych porach dnia i dopasowanie ilości powietrza w pomieszczeniach. Ostatnim elementem jest sieć kanałów wentylacyjnych, którymi rozprowadzane jest powietrze i bez których proces rekuperacji nie byłby możliwy.
Podstawowa budowa systemu
Wszystkie wymienione wyżej elementy skomponowano tak, by instalacja spełniała najwyższe standardy i oczekiwania klientów. Na czym polega cały proces? Zużyte, niekorzystne dla człowieka powietrze jest wydalane na zewnątrz, a świeże, czyste - transportowane do pomieszczeń. Dzięki odpowiednim ustawieniom ilość oby rodzajów powietrza równoważy się, stąd też inna nazwa rekuperacji to zrównoważona wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła.
System rekuperacji zapewnia odzysk energii z usuwanego powietrza, dzięki czemu raz wytworzone ciepło może zostać wykorzystane jeszcze raz. Ten innowacyjny sposób sprawdzi się w każdym budynku, który wymaga stałej wentylacji pomieszczeń. Jednak od czego zależy końcowa sprawność instalacji? M.in. od odpowiedniego zaprojektowania, maksymalnej mocy poszczególnych elementów, od prawidłowo ułożonych kanałów wentylacyjnych, a także od właściwej regulacji całego systemu. Poszczególne systemy będą się od siebie różnić także z powodu bazowania na innych elementach, które mają odmienną powierzchnię łączną, a także z powodu innego sposobu montowania.
Główne zalety rozwiązania
Jednak po co inwestować w rekuperację? Jest to opłacalne przede wszystkim dlatego, że cały proces jest efektywny i energooszczędny niezależnie od pory roku i temperatury panującej za oknem. Dobrze wentylowane pomieszczenie, pozbawione nadmiaru dwutlenku węgla, a nawet szkodliwych wirusów i bakterii, jest korzystne dla naszego samopoczucia, a co za tym idzie - zdrowia.
Rekuperacja jest sposobem, który sprawdzi się w każdym nowym domu i który sprawi, że pomieszczenia będą „oddychać”. Jej zastosowanie otwiera przed nami nowe możliwości, takie jak m.in. wykorzystanie energii nagromadzonej w gruncie. O czym mowa? Dzięki pracy specjalistów możliwe jest zakopanie na głębokości około dwóch metrów instalacji z glikolem. Poprzez wykorzystanie jego możliwości przenoszenia energii, możliwe jest wstępnie ogrzewanie powietrza zimą, a schładzanie - latem. Co więcej, gruntowy wymiennik ciepła opracowuje powietrze przed rekuperatorem, dzięki czemu do serca instalacji trafia powietrze z zyskami energetycznymi. Kolejną ważną, ale często pomijaną zaletą jest także oszczędności na ogrzewaniu budynku, która może sięgać nawet 50%.
O czym pamiętać?
Jeśli chciałbyś wykorzystać rekuperację w swoim domu, pamiętaj o kilku ważnych czynnikach. Przede wszystkim założenie instalacji należy planować znacznie wcześniej, najlepiej jeszcze wtedy, gdy dom jest „na papierze”. Odpowiednią informację należy zamieścić w dokumentach i wpisać do książki budowy. Dodatkowo, jeśli zdecydowałeś się na rekuperację, powinieneś zrezygnować z budowy kanałów dla wentylacji grawitacyjnej, co pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych kosztów. Oczywiście fakt jej posiadania będzie wpływał na cały projekt ogrzewania naszego domu, szczególnie jeśli chodzi o układ i ilość pętli ogrzewania płaszczyznowego oraz o moc zastosowanych grzejników. W czasie współpracy z fachowcami nadzoruj nie tylko samą funkcjonalność projektu, ale także jego estetykę i wpływ zamontowanych elementów na przestrzeń użytkową. Pamiętaj także, że cena nie jest najlepszym wyznacznikiem, ponieważ zbyt tania instalacja może okazać się mało skuteczna.
Rekuperacja - gdzie szukać fachowców?
Jednym z głównych czynników, od których zależy cały proces rekuperacji, jest fachowy montaż i dbałość o najmniejsze szczegóły. To bardzo ważne, by wybrać sprawdzoną firmę, która oprócz dobrej ceny zapewnia także usługi najwyższej klasy. Firma Wentrik „jest symbolem szybkiego rozwiązywania problemów, szczerości i uczciwości”. Nasi fachowcy posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie, które stanowią gwarancję sprawnego, ale i skutecznego montażu. Już dziś sprawdź naszą ofertę i sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić.